Duński dom wakacyjny

Jak spędzić wakacje w Danii jak Duńczyk

Duńczycy wyjeżdżają na letnie wakacje, aby oderwać się od codzienności i odpocząć, a chata – lub „sommerhus”, jak ją nazywają Duńczycy – jest głównym schronieniem. Oto jak spędzić letnie wakacje w Danii, tak jak robią to Duńczycy.

Wakacje jak Duńczycy

Jeśli naprawdę chcesz „robić to jak Duńczycy”, to powinieneś wynająć domek! Te domy wakacyjne są dostępne w tylu wariantach, ilu jest Duńczyków; od pięknych, rustykalnych i autentycznych po supernowoczesne perły architektoniczne.   

Lokalizowane są przeważnie w malowniczych rejonach, często w pobliżu jezior lub wybrzeżaWykorzystaj go jako przytulne miejsce do zwiedzania okolicy, relaksu i regeneracji sił i cieszenia się latem, z dala od stresu, na najlepszych terenach wiejskich, jakie Dania ma do zaoferowania. Może ze szklanką duńskiego syropu rabarbarowego w dłoni.

Duński dom wakacyjny z flagą na maszcie

Jaka jest pogoda latem w Danii?

Duński letni dzień może być cudownie pięknyWraz z wczesnym wschodem słońca i długimi, pięknymi zachodami słońca, letni dzień wydaje się nieskończenie długi. Gdy pogoda dopisze, weź ze sobą hot dogi i przenośny grill i pojedź rowerem po płaskich ścieżkach rowerowych na plażę. Tutaj możesz zjeść posiłek na piasku, posiedzieć do zachodu słońca, popływać późnym wieczorem i wrócić do swojego „domu letniego” o zmierzchu, gdy na niebie widać jeszcze ostatnie promienie słońca.

Rower na plaży

Czy w Danii jest zimno latem?

Ale nie oszukujmy się, duńskie lato może być nieprzewidywalne; przygotujcie się zarówno na ciepłe, wspaniałe dni, jak i te znacznie chłodniejsze, wietrzne i deszczowe. Domek będzie idealnym miejscem na wypoczynek, jeśli ze względu na pogodę zajdzie potrzeba zmiany planów.

Chociaż większość domów wakacyjnych jest użytkowana głównie latem, to zimne i deszczowe lato może być przyjemne przy ogrzewaniu kominkowym. Według ankiety YouGov przeprowadzonej w marcu 2018 r. 67% duńskich domów wakacyjnych jest wyposażonych w piec opalany drewnem, który zapewnia ogrzewanie w chłodniejsze dni w domku. Od momentu założenia Scan A/S w 1978 roku braliśmy udział w rozwoju domów wakacyjnych od lat 70-tych i 80-tych. Widzimy, że nasze stare modele wciąż palą się w starych domkach, a nasze nowoczesne, czyste piece są instalowane w nowych, w całej Danii. Może jeden z Waszych deszczowych dni uświetni dobrą książkę i zapach palącego się drewna z pieca Scan?


Scan 66-5

Historia duńskich domków

Ta miłość do domów letniskowych trwa już od ponad 100 lat. Wszystko zaczęło się w XVIII wieku, kiedy modne stało się, aby szlachta latem spędzała czas na wsi.

Trend pływania w morzu przybył z Anglii i szlachta potrzebowała miejsca na nocleg podczas tych odosobnień. Ogromne hotele przy plaży, pensjonaty i domki zostały zbudowane w malowniczym otoczeniu, aby być bliżej natury. W rejonach, gdzie panował odpływ, można było wybrać się na wyprawę dużymi powozami kąpielowymi zaprzężonymi w konie i z honorem zanurzyć się w falach.

Później, w latach trzydziestych XX wieku, „zwykłym ludziom” przysługiwał urlop od pracy i budowano proste, małe domki o powierzchni 20–40 m2, które od tego czasu rosły i ewoluowały.

Powóz kąpielowy na plaży

Duńczycy najlepiej odpoczywają w domku wakacyjnym

Domek wakacyjny jest domem marzeń. To tutaj Duńczycy marzą o prostszym stylu życia, z większą swobodą i mniejszą odpowiedzialnością.

– Świeci słońce, w tle słychać fale, wiatr chwyta włosy, a ciepły piasek pod stopami kieruje nas na plażę. Jesteś w domku, nie musisz nic udowadniać. Automatycznie przejdziesz w tryb wolny i zostawisz za sobą pracowite życie.

Czy może być jeszcze lepiej?

Duńska plaża i trawy

Czy Ty też marzysz o chwili spokoju w rustykalnym duńskim domku na plaży, przed trzaskającym kominkiem w chłodny, późny letni wieczór?

Spełnij swoje marzenie:

Znajdź swój kominek