Postać na plaży

Lepsza jakość powietrza dzięki technologii czystego spalania

W ostatnich latach unoszący się w powietrzu pył ​​ze spalania drewna pojawił się na pierwszych stronach gazet w Europie, ale mimo to wśród ekspertów panuje powszechna zgoda, że ​​rozwiązanie problemu jest proste; wymianę starych pieców na nowe, czysto palące się piece na drewno, kominki i wkłady kominkowe. To dobra wiadomość dla klimatu i jakości powietrza!

Nie jest tajemnicą, że pył zawieszony jest poważnym problemem zdrowotnym w wielu dużych miastach Europy. Te małe cząstki unoszące się w powietrzu pochodzą z ruchu drogowego, spalania węgla, nieczystego spalania drewna opałowego i zanieczyszczeń pochodzących z transportu na duże odległości. Ruch drogowy ma największy wpływ na poziom pyłu unoszącego się w powietrzu w wielu miejscach, zarówno w postaci pyłu drogowego ze zużycia opon i asfaltu, jak i emisji spalin. 
W wielu miastach i miasteczkach drewno opałowe spalane w starych piecach również przyczynia się do znacznej emisji cząstek stałych. Ponieważ "brudnym" piecem nie tylko ogrzewasz wrony jak mówią Norwegowie, ale także emitujesz przez komin niebezpieczny pył unoszący się w powietrzu.

Smog

Europejskie wyzwanie

Wiele krajów w Europie w ciągu ostatnich dziesięciu lat skupiło się na zmniejszeniu zanieczyszczenia powietrza, co dało dobre wyniki w zakresie jakości powietrza. Jednak niektóre kraje pozostają w tyle, pisze Europejska Agencja Środowiska (EEA).

Szczególnie w krajach o słabych gospodarkach obserwujemy negatywny trend ogrzewania za pomocą niebezpiecznych dla emisji pieców na drewno, które nie spalają się w sposób czysty, mówi starszy badacz Susana Lopez-Aparicio z NILU (Norweski Instytut Badań nad Powietrzem) .

Wobec braku tej wiedzy wiele krajów rozważa wprowadzenie całkowitego zakazu spalania drewna, co stanowiłoby poważną ingerencję w życie ludzi. Uważamy, że byłoby to, delikatnie mówiąc, niewłaściwe podejście, ponieważ rozwiązanie problemu emisji leży w technologii spalania, która już istnieje. Dlatego ważne jest, aby rozpowszechniać informacje, że warto stosować technologię czystego spalania.

Jeśli chcesz sprawdzić, jak kształtowała się jakość powietrza w Twoim rodzinnym mieście w ciągu ostatnich dwóch lat i porównać ją z innymi miastami w całej Europie, możesz skorzystać z mapy poglądowej EEA  dotyczącej jakości powietrza.

Brudny piec

Jak możesz przyczynić się do obniżenia emisji cząstek stałych?

Znając problematykę emisji cząstek wyłącznie z doniesień medialnych, palenie drewna może brzmieć jak niebezpieczna sprawa. Ale nie rozpaczaj, nie ma powodu, aby się poddawać lub mieć wyrzuty sumienia za przytulne ciepło z drewna. Możesz wyświadczyć klimatowi świetną przysługę po prostu instalując nowoczesny kominek z technologią Clean Burn .

Enova (która pracuje nad tym, aby Norwegia stała się krajem o niskiej emisji)  twierdzi, że udział pyłu w powietrzu zmniejsza się nawet o 90 procent, jeśli zastąpi się kominek, który nie spala się czysto, czystym piecem opalanym drewnem. Jednocześnie 80 procent energii z drewna będzie emitowało ciepło do pomieszczenia.

W ramach naszych działań na rzecz klimatu w Scan A/S i z pomocą władz skandynawskich, które ustanawiają najsurowsze wymagania środowiskowe na świecie, inwestujemy duże środki właśnie w rozwój pieców i wkładów kominkowych, które ograniczają emisję cząstek do absolutne minimum, a jednocześnie ogrzewają optymalnie.

Czym jest technologia czystego spalania Clean Burn?

Technologia czystego spalania to określenie Scan na piece, które są bardziej wydajne cieplnie o niskiej emisji cząstek. Technologia czystego spalania zasadniczo oznacza, że ​​piece mają podwójną komorę spalania, która spala również drobne cząstki i zamienia do 90% gazów i cząstek z drewna opałowego w ciepło. W ten sposób maksymalizuje również wartość energetyczną drewna opałowego. Ogromnym plusem jest fakt, że technologia czystego spalania zapewnia o 30% więcej ciepła z polana niż starsze piece!

Powalone drzewa

Spalanie drewna jest ogrzewaniem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla

Oznacza to również, że każdy, kto marzy o zainstalowaniu w swoim domu nowego, czystego pieca lub kominka na drewno, może odetchnąć z ulgą, mając pewność, że jego palenisko nie będzie zanieczyszczć powietrza w domu ani poza nim. Drewno opałowe jest również odnawialnym źródłem energii i jest określane jako neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla przez organizacje takie jak ENOVA i  Norsk Varme, stowarzyszenie branżowe zajmujące się ekologicznymi piecami na drewno, kominkami i kominami w Norwegii. Wszystkie emisje CO2 do atmosfery mają taki sam potencjalny wpływ na klimat, niezależnie od źródła. Biopaliwa są jednak uważane za neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, ponieważ CO2 z ich spalania jest zerowany przez równoważny pobór CO2 przez nowy wzrost lasu. Przyjaciele Ziemi Norwegia (najstarsza norweska organizacja zajmująca się ochroną środowiska i przyrody) twierdzi również, że  prawidłowe rozpalanie ognia w piecu z czystym spalaniem zapewnia wiele korzyści dla środowiska.

Jak możemy rozwiązać problem cząstek stałych?

Wiemy, że częścią rozwiązania problemu pyłów zawieszonych jest zastąpienie starych, brudno spalających pieców i kominków urządzeniami nowej generacji. Ale jak to osiągnąć?

Świetny przykład tego, jak można to zrobić, pochodzi z norweskiego miasta Bergen. Po tym, jak pomiary jakości powietrza w mieście wielokrotnie świeciły na czerwono, wskazując na „poważne zagrożenie dla zdrowia”, wdrożono szereg środków, które okazały się skuteczne. Dzięki zachętom w wysokości 5000 NOK do  wymiany starych pieców i kominków, wielu właścicieli domów w Bergen przeszło na technologię czystego spalania. Od początku 2021 r. rada miejska faktycznie zabroniła używania "brudnych" pieców i kominków opalanych drewnem: „Jeśli masz taki rodzaj pieca w swoim domu, nie możesz go używać. Musi zostać wymieniony, usunięty, zaplombowany lub w inny sposób zabezpieczony, aby zapobiec jego użyciu”,  tak zawiadomiono obywateli na stronie internetowej miasta Bergen. W praktyce oznacza to ogólnomiejski zakaz korzystania z wielu przestarzałych, nieczysto spalających pieców i kominków na drewno. 

Branża pieców na drewno również poparła inicjatywę: „Zarówno organizacje ekologiczne, jak i przemysł pieców i kominków na drewno są zjednoczone w propagowaniu zakazu starych palenisk na drewno i zachęcaniu konsumentów do wymiany ich na nowe”.

Scan 5004

Wyniki środków wprowadzonych przez Bergen są niezwykle zachęcające. W niedawnym badaniu  Europejskiej Agencji Środowiska  (EEA) Bergen zajęło piąte miejsce spośród 320 europejskich miast, w których badano jakość powietrza.

W Norwegii  Norweskie Stowarzyszenie Astmy i Alergii (NAAF)  dąży do tego, aby więcej władz lokalnych uzyskało mandat upoważniający je do wprowadzenia skutecznych środków zwalczania zanieczyszczenia powietrza.

Rozwiązaniem jest technologia Clean Burn!

Wniosek jest taki, że stare, przestarzałe, "brudne" piece i kominki opalane drewnem są kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do powstawania pyłu zawieszonego na obszarach miejskich w całej Europie, w mroźne zimowe dni. Ale także to, że nowe, czyste piece i kominki są rozwiązaniem problemu.

Ogrzewanie opalane drewnem nie powinno być wycofywane. Pomaga to zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych, zwłaszcza w porównaniu z ogrzewaniem olejowym czy gazowym, które zwykle stanowią alternatywę. Ogrzewanie opalane drewnem zmniejsza również zużycie energii elektrycznej. Ale ważne jest, aby używać czysto spalających pieców na drewno w celu zmniejszenia szkodliwych emisji.

Lars Haltbrekken, były przewodniczący Friends of the Earth Norway

To bardzo prosty sposób, by pomóc zrobić coś dobrego dla klimatu, prawda?

Zobacz nasze czyste kominki na drewno